Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 147 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Nasza wioska na mapie z satelity

czwartek, 17 grudnia 2009 19:34
Mapka
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Wiatrak - stary młyn

środa, 05 marca 2008 18:32
Na obrzeżach wsi są jeszcze ruiny starego wiatraku, pochodzącego z około XVII wieku który ma kształt wieży. Młyn mielił zboże tylko wtedy gdy był wiatr, który napędzał ogromne skrzydła. Na dole mieszkał właściciel z rodziną, a na górze mielono zboże na mąkę. Drzwi wejściowe do młyna znajdowały się pod obracającymi przez wiatr skrzydłami. Pewnego dnia dziecko młynarza wychodząc drzwiami wejściowymi nie zauważyło kręcących się skrzydeł, które je uderzyło i zabiło na miejscu. Od tego czasu wprowadzono zakaz mielenia zboża.  W ruinach młyna  do dzisiejszego dnia pozostał duży kamień mielący, a kilkadziesiąt lat temu były jeszcze pozostałości po schodach. Wiatrak przez wiele lat służył ludziom. 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Historia kapliczki

środa, 05 marca 2008 18:17
We wsi znajduje się murowana, otynkowana i prostokątna kapliczka-dzwonnica, poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusa zbudowana w 1850roku. Wewnątrz jest sklepienie żaglaste. Obecnie kapliczka jest kryta dachówką, wewnątrz znajduje się ołtarz i obraz Najświętszego Serca Jezusa, któremu jest poświęcona kapliczka. W środku jest również rzeźba św. Jana Nepomucena i obraz św. Barbary.        Z opowieści naszych dziadków dowiedzieliśmy się, że 17 czerwca około 130 lat temu, zbliżała się do wsi groźna burza gradowa. Mieszkańcy byli przerażeni jednak ktoś pobiegł do dzwonnicy i zaczął dzwonić. Rozchodzący się po okolicy dźwięk rozproszył ciemne chmury, które jednak narobiły wiele szkód. Mieszkańcy wsi wdzięczni Bogu za cudowne ocalenie przyrzekli, że co roku 17 czerwca będą odbywali pielgrzymkę do kościoła na Szwedzkiej Górce. Pielgrzymkę tę kontynuujemy do dnia dzisiejszego. Najpierw chodziło się pieszo z orkiestrą, później z końmi i wozami, a potem traktory zastąpiły konie, a teraz jeździmy samochodami.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Ciekawostki

wtorek, 04 marca 2008 21:40
         Górka kiedyś była miejscem handlu drewnem a we wsi mieszkali robotnicy i chłopi. Obok bocznej, polnej drogi, gdzie dzisiaj  znajdują się pola uprawne i domy dawno temu rosły tam potężne dęby. Mieszkańcy chcąc uzyskać więcej ziemi pod uprawę, wykarczowali wszystkie drzewa, a miejsce to nazywane jest do dnia dzisiejszego „Dębina’’. Na obrzeżach wsi jest jeszcze jedna polna uliczka, gdzie kiedyś pasły się kozy, od tego powstała nazwa „Kozia uliczka’’.We wsi była też karczma z dużą salą w której odbywały się wesela i zabawy wiejskie. Było też kółko rolnicze, a w nim wylęgarnia drobiu.Pod koniec lat sześćdziesiątych wybudowano przystanek i zaczęły jeździć pierwsze autobusy. Dzisiaj kursują w kierunku Opola, Prudnika, Niemodlina i Łambinowic.We wsi jest też kiosk z podstawowymi artykułami spożywczymi i chemicznymi.W latach siedemdziesiątych za wioską powstała żwirownia, a pochodzący z stamtąd żwir wykorzystywano do budowy domów i budynków gospodarczych. Obecnie na miejscu żwirowni znajduje się staw w którym można łowić ryby.Pod ścianą budynku numer 35 znajduje się Kamienny Krzyż Pokutny z 1610r. Stanowi on najstarszy zabytek w naszej miejscowości.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (18) | dodaj komentarz

Historia

wtorek, 04 marca 2008 21:34
Tereny Górki Prudnickiej były porośnięte lasami. A w Brzeźnicy, gdzie znajduje się dzisiejszy majątek był dwór. Mieszkała tam hrabina Ernestyna.  Pobliskie pola uprawne należały do dworu. Za niemieckich czasów wieś Górka nazywała się Ernestinberg na cześć hrabiny Ernestyny. Po wojnie tereny te wróciły z powrotem do polski i wieś nazywano Górka Prudnicka. Domy były pokryte słomą, a stopniowo zaczęto budować domy z cegły i kryte dachówką. Nie były za wysokie z małymi okienkami, miały tylko kuchnię i dwie izby, a teraz większość domów ma piętro. Przez wieś prowadziła polna droga, później była zastąpiona kamienną  a dopiero póżniej był kładziony asfalt.        Górka jest najmłodszą wsią w gminie, założoną w pierwszej połowie XIX  wieku. Pierwszy zapis pochodzi dopiero z 1845 roku, wieś posiada herb. Obecnie liczy ok 220 mieszkańców. Większość mieszkańców pracuje na roli, a część pracuje za granicą i w innych miejscowościach.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 22 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  5 118  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Galerie

Archiwum

O stronie

Jest to strona o miejscowości Górka Prudnicka leżącej w gminie Biała, powiat Prudnik.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 5118
Wpisy
  • liczba: 6
  • komentarze: 81
Galerie
  • liczba zdjęć: 35
  • komentarze: 33
Punkty konkursowe: 700
Bloog istnieje od: 3641 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl